Mała Azja w ogrodzie

Opublikowany :
Gdy myślimy o Azji, przed oczyma wyobraźni pojawiają się nam zielone strome zbocza z poziomymi schodkowymi formami. Tworzenie takich form to nic innego jak tarasowanie. Jest to zabieg stosowany przez rolników i ogrodników polegający na uformowaniu, na terenach trudnych w uprawie, szeregu ułożonych równolegle do siebie płaszczyzn. Zielone połacie roślin, oddzielone od siebie stromymi progami, tworzą azjatycki krajobraz, który zapiera dech w piersiach niejednemu podróżnikowi.

Tarasowane stoki Azji

Azjatycki krajobraz możemy mieć również i w swoim ogrodzie. Zdarza się, że nasza działka położona jest na terenie o dużej różnicy poziomów. Takie ukształtowanie terenu zwykle wydaje się nam bezużyteczne i problemowe. Skarpa ziemi rośnie też często w naszych oczach podczas budowy domu. Zgromadzona w jednym miejscu ziemia, właściwie przygotowana i wyprofilowana, może posłużyć jako malownicze ogrodowe zbocze, którego pozazdrości nam niejeden ogrodnik.
Kierując się azjatycką precyzją, musimy zadbać o to, by taki rodzaj ogrodu nie przysporzył nam jednak kłopotu, a włożony wysiłek przyniósł oczekiwane rezultaty.

Wzmocnienie skarpy w ogrodzie

Przede wszystkim musimy zadbać o właściwe wzmocnienie skarpy. W przypadku tarasowania skarpy należy pamiętać, by każdy poziomy próg bardzo dokładnie ubić. W ten sposób zabezpieczymy progi przed zmywaniem gruntu w czasie deszczu. Ubite progi możemy wzmocnić rozdrobnionym kamieniem, który dodatkowo zmniejszy wymywanie ziemi i zapobiegnie zniekształcaniu się progów stoku.

Odpowiedni dobór roślin

Zadbajmy o właściwą aranżację i dobór odpowiednich roślin na stok. Wśród roślin ogrodowych wiele świetnie się nadaje do nasadzeń tarasowych. Dobrze jest posadzić rośliny niskie, karłowate, które podczas swojego wzrostu nie przykryją widoku poziomych stopni. Należy też wybierać rośliny, które mają mocno rozwinięty system korzeniowy wzmacniający płaszczyzny skarpy. Warto też wziąć pod uwagę, czy nasza skarpa jest w cieniu, czy raczej w miejscu dobrze nasłonecznionym i do tych warunków dobrać odpowiednio rośliny cieniolubne lub lubiące ekspozycję na słońcu.

Dodatkowe walory estetyczne

Skomponowanie pięknej dekoracji stoku możliwe jest nie tylko poprzez nasadzenia roślin ozdobnych, ale też inne elementy, które stanowić będą wartościowy walor estetyczny naszej skarpy. Poziome progi mogą być udekorowane drewnianymi płotkami, czy wiklinowymi pergolami, które zaakcentują tarasowanie naszej skarpy. Drewniane i wiklinowe elementy ładnie komponują się z zieloną i kwitnącą kolorowo roślinnością. Na wiklinowych pergolach mogą pojawić się pnące rośliny, takie jak nasturcja, fasola ozdobna czy groszek pachnący.
Wiklinowe pergole i niskie pikietowe płotki drewniane mają jeszcze tę zaletę, że w zależności od naszego pomysłu i fantazji możemy zmieniać ich miejsce każdego roku na inne. W ten sposób wśród stałych elementów i wieloletnich roślin na naszym stoku każdej wiosny może zawitać inna drewniana kompozycja i różny dobór roślin pnących się po pergolach.
Zatem – do dzieła! Przy odrobinie wytrwałości i kreatywności możemy osiągnąć rezultat, który wart jest naszego wysiłku. Mały kawałek Azji leży teraz w zasięgu Twoich rąk. Nie ma nic przyjemniejszego niż obudzić się rano i z kubkiem kawy przysiąść w ogródku na jednym z poziomów naszego starasowanego stoku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)