Przemyślane sąsiedztwo. Czyli co daje wspólna uprawa roślin?
Uprawa współrzędna. Co warto wiedzieć?
Uprawą współrzedną nazywamy sposób prowadzenia ogrodu, w którym wykorzystuje się co najmniej dwa różne gatunki roślin, sadząc je naprzemiennie w paru rzędach. Takie działanie gwarantuje wiele korzyści. Przede wszystkim ograniczenie potrzeby interwencji w ogrodzie oraz zmniejszenie liczby chwastów i szkodników atakujących rośliny. Estetycznym „skutkiem ubocznym” uprawy współrzędnej jest atrakcyjny wygląd warzywnych grządek, które zyskują liniową, uporządkowaną strukturę i ciekawy wygląd przez różnorodność kolorów.
Podstawową zasadą uprawy współrzędnej jest sadzenie obok siebie roślin z dwóch różnych grup i rodzin. Czyli na przykład lepiej jest nie sadzić obok siebie pomidora i ziemniaka, ponieważ oba te gatunki należą do psiankowatych.
Dobrze jest we wszystkich możliwych miejscach warzywniaka zaplanować stanowisko dla czosnku i aksamitek, ponieważ obie te rośliny pomagają w naturalny sposób odstraszać szkodniki.
Co sadzić obok siebie? Dobre sąsiedztwo dla warzyw
Najbardziej popularnym połączeniem dwóch gatunków roślin jest marchew i cebula. Cebula sprawia, że wiele szkodników rezygnuje z atakowania „bezbronnej" marchewki. Ale i cebula korzysta na sąsiedztwie marchewki; ta ostatnia chroni ją przed śmietką cebulanką, często występującym szkodnikiem. Podobne cechy charakterystyczne ma duet marchew-por.
Czosnek oprócz tego że odstrasza mszyce i niektóre gryzonie, ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Warto je wykorzystać w kontekście truskawek, które mogą mieć skłonność do zapadania na grzybicę powodowaną szarą pleśnią. Czosnek sprawdza się również jako obrońca drzewek owocowych, ponieważ odstrasza nornice (warto to wykorzystać przy liliach i bylinach cebulowych), a drzewa brzoskwiniowe chroni przed kędzierzawością liści.
Nie wszyscy wiedzą, że zgrany kulinarny duet, jakim jest bazylia i pomidory, również doskonale ze sobą współpracuje w ogrodzie warzywnym. Bazylia chroni przed atakami przędziorków, mączlików szklarnianych i mszyc, ale też przyciąga pszczoły, niezbędne do zapylania.
Warzywa kapustne można uchronić przed bielinkiem kapustnikiem sadząc w ich pobliżu dowolny gatunek kopru. Koper dobrze komponuje się również z ogórkiem i to nie tylko w postaci kiszonek. Jeśli chcemy uchronić nasze brokuły przed mrówkami, to posadźmy je w towarzystwie mięty.
Idealnym przykładem współpracy w warzywniaku jest zestawienie kapusty, buraka i selera. Wszystkie te warzywa mają swoje korzenie na różnych głębokościach, a ze względu na wydzielane przez siebie substancje, wzmacniają nawzajem swój wzrost.
Najlepszym towarzystwem dla pomidorów będzie sałata, seler, szpinak, szczaw i pietruszka. Dobrze będzie współpracować także z miętą, szałwią i tymiankiem.
Warto jest również chronić mniszka lekarskiego i nie traktować tej rośliny jako chwast. Pomaga ona ograniczyć ilość szkodników atakujących drzewka owocowe.