Drewniana doniczka do ogrodu - zrób to sam

Opublikowany :
Rollerbordery dostępne na naszej stronie internetowej możesz użyć między innymi do samodzielnego wykonania doniczki, która upiększy wygląd twojego ogrodu oraz przyniesie satysfakcję z wykonanej pracy. Doniczka drewniana wykonana z użyciem rolborderów może mieć dowolny kształt i kolor. Wąską i długą donicę w kształcie prostokąta możesz użyć do oddzielenia ścieżki od trawnika. Okrągłą rabatę z kwiatami możesz wyeksponować w centralnym miejscu ogrodu. Ciekawym pomysłem jest też zrobienie kilku doniczek a każdą w innym kolorze. W naszym sklepie znajdziesz 5 kolorów, ale też płotek nieimpregnowany, który możesz pomalować olejem do drewna o dowolnej barwie. Oferta na naszej stronie pozostawia wam pełne pole do inwencji własnej i stworzenia oryginalnych kombinacji kolorów i kształtów doniczek.
Biała donica ogrodowa kompozycja krzaki

Jak zrobić doniczkę z drewna?

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie wielkość doniczki. Przemyśl, co chcesz w niej zasadzić, czy może będą to bratki wysokości 10 cm, a może nieco wyższe kwiaty? - Zastanów się gdzie postawisz wykonaną przez siebie doniczkę oraz dokładnie zmierz długość i szerokość tego miejsca. Pamiętaj, że nasz płotek zrobiony jest z 41 drewnianych deseczek, a każda z nich ma szerokość 4,5. Płotki możesz kupić w 6 wybranych kolorach. Z płotków możesz stworzyć doniczkę w kształcie kwadratu, prostokąta, lub innych figur wielobocznych.
Drugim krokiem jest zakup płotków rollerborder odpowiedniej długości. Ich długość zależy od typu twojej ziemi i przeznaczenia. Doniczki do niskich klombów: płotki 10-20 cm, a gdy potrzebujemy więcej ziemi, np. do ogródków nad parkingiem to wybierzmy płotek wysokości 30-40 cm.
Przystępujemy do prac montażowych. Warto na początek obić płotki agrowłókniną, podstawiając kilka centymetrów poniżej górnej krawędzi płotka. Agrowłóknina potrzebna jest, aby lepiej chronić twoje rośliny od niepotrzebnych chwastów oraz idealnie wpływa na cyrkulację powietrza, oraz przepuszcza wodę. My zalecamy jej montaż dla dodatkowej ochrony płotka i przed wypłukiwaniem ziemi z donicy.
Rolborder sosnowy płotek biały agrowloknina
Donica ogrodowa z płotka

Kształtujemy kształt doniczki drewnianej z płotków

Teraz przyszedł czas na ukształtowanie naszej doniczki ogrodowej do oczekiwanej formy. Zagnij płotek pod odpowiednim kątem tak, żeby powstały ściany doniczki na wybraną przez Ciebie długość. Można dołączyć drugi płotek, jeżeli bryła ma być nieco większa. Nasz płotek powstał z dwóch rolborderow, a wymiary płotka to około 54 x 149 centymetrów.
Warto pomyśleć, aby dodatkowo usztywnić donicę wbijając od wewnątrz impregnowane belki. To dodatkowe wzmocnienie zabezpieczy odkształcanie się ścianek donicy pod naporem ziemi. Do tego celu będziesz potrzebować kilku gwoździ i młotka. Za pomocą kątowników połącz kolejne dwa płotki ze sobą.
Gotową donicę z drewna wbij w ziemię. Użyj do tego celu gumowego młotka aby nie uszkodzić górnych i widocznych części sztachetek. Pamiętaj, żeby wbijać go stopniowo z każdej strony, tak aby znalazł się on w ziemi równomiernie i prostopadle wsadzony. Do wykonania tego kroku, należy pamiętać, aby wbijać go raz z jednej, a raz z drugiej strony, dzięki temu płotek będzie prosty i elegancki.
Jak zrobić donicę z drewna
Prostokątna biała doniczka z drewna

Donica ogrodowa z drewna gotowa - wyjątkowa i do tego zrobiona własnoręcznie.

Teraz wystarczy już wsypać ziemię i zasadzić ulubione rośliny. Ciesz się jej pięknym wyglądem i zapachem nowo posadzonych kwiatów, ziół i warzyw.
Na koniec zachęcamy was do wysyłania nam swoich realizacji! Z przyjemnością pochwalimy się Waszymi pracami. Z góry bardzo dziękujemy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)