Jesień w ogrodzie w małym skrócie

Opublikowany :
Jesień w ogrodzie to doskonała pora na sadzenie roślin. Dla różnych drzew, krzewów, ale też mrozoodpornych roślin cebulkowych to właśnie najlepszy czas. Dodatkowo pamiętać należy o szeregu różnych zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych, aby Twój ogród bezpiecznie przetrwał zimę i cieszył oko wiosną. Wiele prac wykonanych właśnie teraz, przyniesie wspaniałe efekty wtedy, gdy zrobi się już cieplej.
Jesien w ogrodzie - plotkiogrodowe

Sadzenie roślin ogrodowych jesienią

Jesienią warto zasadzić w ogrodzie rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Wrzesień, październik, ewentualnie listopad to dobry dla nich czas. Cebulki sadzimy na głębokość trzy razy większą od danej cebulki. Przykładowe gatunki takich roślin to np. krokus, szachownica, czy narcyz. To również dobry okres na zasianie kwiatów takich jak: ostróżka letnia, chaber bławatek czy mak lekarski. Choć z pozoru wydaje się, że wiosna to najlepsza pora na sadzenie roślin, to właśnie jesień nią jest. Mają one wtedy czas na zakorzenienie się i nie są narażone na susze. Pamiętajmy też, że nawet jesienią należy podlewać rośliny, ponieważ muszą one magazynować wodę w tkankach na okres zimowy. 

Dobry czas na zbiory

Jesień to najlepsza pora roku na zbiory warzyw i owoców. Jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, kapusta, czy warzywa korzeniowe, ale też zioła, owoce dzikiej róży i głogu. To naturalne witaminy na jesień, które zwiększą naszą odporność i urozmaicą codzienną dietę. Dojrzałe są już też orzechy laskowe, a w październiku orzechy włoskie.  Pamiętajmy, że orzechy włoskie zbiera się, gdy same spadną z drzewa, a orzechy laskowe wtedy, gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw. Po zbiorze orzechy laskowe należy dosuszyć.
Jesien w ogrodzie - grabimy trawę

Przesadzanie roślin i przycinanie traw

Pamiętajmy koniecznie o przeniesieniu wrażliwych na niskie temperatury roślin do pomieszczeń, aby uchronić je przed zimnem. Oprócz tego pamiętać należy również o cięciach pielęgnacyjnych, by zapobiec ewentualnym przyrostom w przypadku chwilowego ocieplenia. Nie zapominając o dodatkowej ochronie roślin posadzonych w doniczkach ogrodowych. W celu izolacji ścianki doniczek obkładamy styropianem, owijamy grubą włókniną lub słomianą matą. Warto również dobrze obejrzeć liście roślin ogrodowych. W wypadku, gdy pojawiłyby się na nich zmiany chorobowe należy przyciąć zarażone pędy. Nie zapominajmy również o grabieniu opadających liści. Pozostawienie zalegających liści może spowodować żółknięcie i gnicie trawy.

Poza grabieniem warto też wykorzystać dmuchawę do liści. Po ich zebraniu najlepiej zrobić z nich kompost. Również koszenie trawy powinno się kontynuować aż do przyjścia pierwszych mrozów. Przed przyjściem zimy trawę powinna być przycięta na wysokość około 5 cm.
Jak widać jesień w ogrodzie wcale nie musi być nudna, a właściwie nie powinna taka być, ponieważ aby ogród cieszył nas wiosną musimy zadbać o niego już jesienią. Ten ogrom włożonej pracy, przyniesie piękne efekty, gdy na dworze zrobi się już cieplej.

I już tak na koniec, pamiętajmy o konserwacji płotków drewnianych. Przez sezonem zimowym należy pomalować elementy olejem do drewna, co znacznie zwiększy żywotność naszych płotków ogrodowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)