Płotki ogrodowe – praktyczna ozdoba ogrodu

Opublikowany :
Płotki ogrodowe pełnią dwie funkcje: estetyczną oraz ochronną. Z jednej strony potrafią one pięknie podkreślać charakter ogrodu, dodając uroku zadbanym grządkom z kwiatami, warzywami, czy nawet zwykłym ścieżkom wijącym się pomiędzy roślinnością. Z drugiej strony natomiast mogą one ochraniać rabaty przed zwierzętami, a nawet dziećmi spędzającymi słoneczne dni na zabawie w ogrodzie.
Płotki drewniane zastosowanie

Jaki wybrać płotek ogrodowy?

płotek sosnowy rollborderPrzy wyborze płotków ogrodowych powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wysokość i długość płotka, ale również jaki kształt ma grodzony obszar i czy mają być prześwity czy też nie. Dłuższe płotki to możliwość ogrodzenia większej przestrzeni przy mniejszej ilości łączeń, krótsze natomiast dają możliwość dostosowania ich do rabat o małym kształcie i wymiarze. Wszystkie płotki dostępne w naszej ofercie można dowolnie skracać i/lub łączyć ze sobą w celu uzyskania żądanej długości.

Wysokość płotków ogrodowych dopasowuje się w zależności od ich przeznaczenia.
  • Niskie płotki, które mogą mieć nawet jedynie 10 cm wysokości, to modele idealne na obrzeża dla kwietników, rabat, czy skalniaków. Nadają się one do wyodrębnienia ścieżek w ogrodzie, przy czym pełnią głównie funkcję estetyczną.
  • Wysokie płotki ogrodowe mogą osiągać nawet ponad 100 cm wysokości, przez co lepiej od niskich modeli sprawują się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona roślin przed zwierzętami albo bawiącymi się w ogrodzie dziećmi. Sprawdzają się one także, gdy potrzebne jest wydzielenie części ogrodu na przykład pod kątem zagrody dla zwierząt hodowlanych.
Ważnym kryterium doboru płotków ogrodowych jest ich elastyczność. I tak, mamy do wyboru płotki, z których formować można dowolne kształty, np. rollborderypłoty leszczynowe czy też stałe formy, których nie sposób zagiąć. Tutaj dobrym przykładem są płotki z wikliny czy też płotki sosnowe wampiry, koguciki, itd. Rollboardery sprawdzą się między innymi przy ogradzaniu zaokrąglonych kwietników i ścieżek, podczas gdy twarde panele świetnie poradzą sobie w ochronie kwadratowych i prostokątnych rabat.

Z jakich materiałów wykonuje się płotki do ogrodu?

Wiklinowy płotek ogrodowyPrezentowane drewniane płoty to produkt naturalny dzięki czemu wspaniale współgra z przestrzenią ogrodową. Wyprodukowane są z drewna z upraw europejskich, które jest zaimpregnowane preparatem niezawierającym chromu i nie zawierają tworzyw sztucznych. Zalecamy dodatkową impregnacja przed sezonem zimowym, dzięki temu płotek będzie znacznie odporniejszy na warunki atmosferyczne i przy systematycznej konserwacji ogrodzenie posłuży nam przez wiele lat.
O tym, że z drewna zrobić można płotki o właściwie dowolnym wyglądzie, świadczy szeroki wybór tego typu produktów w sklepach. Dostępne są proste modele zachowane w tradycyjnej estetyce, minimalistyczne wersje klasycznych płotków z drewnianych desek, jak i bogato zdobione płotki idealne pod kolorowe kwietniki. Przykładem ciekawego modelu może być drewniany płotek palisandrowy Kogucik, który zobaczyć można pod tym adresem.
O czym należy pamiętać, wybierając drewniany płotek do ogrodu? Przede wszystkim o jego impregnacji. Większość oferowanych przez nas płotków są impregnowane jeszcze przed trafieniem do sprzedaży, natomiast modele nieimpregnowane, które można dowolnie je spersonalizować, impregnacja jest konieczna przed montażem płotków. To ona sprawia, że drewno staje się odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i nie zmienia swojego wyglądu pomimo upływu czasu.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)